blank

Yapay Mesane Ameliyatı Nedir?

Yapay mesane ameliyatı, idrar torbası kanseri nedeniyle idrar kesesi çıkarılan hastalarda, bağırsaktan alınan bir parçadan küre şeklinde bir torbanın yapılması işlemidir. Yapay mesane, bağırsak mesane olarak da bilinir. Yapay mesane için genellikle ince bağırsağın son kısmı kullanılır.

Yapay Mesane Nedir?

Yapay mesane, idrar kesesi kanser veya başka nedenlerden dolayı alınan hastanın kendi bağırsağından alınan bir parçanın idrar kesesi haline getirilmesi işlemidir. Bu ameliyatta üreter adı verilen idrar kanallarının uçları bağırsaktan yapılan yeni mesaneye bağlanır. Bağırsak mesanenin bir ucu dış idrar kanalına (üretra) bağlanır. Böylece böbreklerden gelen idrar bu bağırsak mesanede birikir ve dış idrar kanalı ile dışarı atılır.

Bağırsak Mesane Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bağırsak mesane ameliyatı açık ya da robotik yöntemle yapılabilir. Robotik cerrahi ile karın açılmadan ve bağırsaklara el değmeden yapay mesane ameliyatı yapılabilir. Ameliyat sırasında önce bağırsaklardan bir bölüm ayrılır. Bu ayrılan parça küre şekline getirilir. Böbreklerden gelen her iki idrar yolu bu keseye bağlanır. Oluşturulan bu yeni mesanenin bir tarafı da, dış idrar yoluna bağlanır. Ameliyattan sonraki 15. gün hastanın idrar sondası çıkarılır ve hastalara yapay mesaneleri ile idrar yapma eğitimi verilir. İdrar yapmayı öğrenmek yaklaşık 4-5 gün sürer.

Yapay Mesane Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Bağırsak mesane, mesanesi çıkarılan bazı hastalara yapılır. Mesanenin çıkarılması işlemine sistektomi adı verilir. Mesane çıkarıldıktan sonra, idrar kesesinin yerini alacak yani idrarı depolayacak yapay bir mesaneye ihtiyaç duyulur. Mesane kanseri, sık görülen bir kanser türüdür. Mesane kanserinin bazı türleri, idrar kesesinin kaslarına geçer. Bu durumda en uygun tedavi, mesaneyi tamamen çıkarmaktır. Aksi takdirde hastalık ilerleyerek mesane dışına çıkar ve başka organlara sıçrayabilir.

Bazen mesane kanseri kası tutmasa bile, mesanenin içini tamamen doldurur. Öyle ki mesanedeki kanser dokusu, kapalı ameliyat yöntemiyle temizlenemeyecek kadar çoktur. Bu durumda da, idrar kesesi tamamen çıkarılır.

Mesanenin alınması bazen kanser dışı nedenlerden dolayı da gerekebilir. Örneğin mesane tüberkülozu gibi enfeksiyonlar, beyin ya da omurilik yaralanmalarına bağlı idrar kesesinin hacminin aşırı derecede azaldığı durumlarda mesanenin alınması gerekebilir.

Yapay Mesane Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

Böbreklerde hidronefroz adı verilen şişme varsa, kreatin seviyesi yüksekse, karaciğer testlerinde bozukluk varsa yapay mesane ameliyatı yapılmaz. Ayrıca ellerini iyi kullanamayan, el melekeleri iyi olmayan kişiler, çok yaşlı, yaşam beklentisi düşük olan, demans problemi olan kişiler yapay mesane için uygun aday değildir.

Yapay Mesane Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Bağırsak mesane ameliyatının en önemli avantajı “hayat kalitesini düşürmemesi” ve “sosyal olarak kabul edilebilir olması” dır. Çünkü yapay mesanede hasta torba taşımak zorunda kalmaz. İdrarını normal idrar deliğinden yapar.

Yapay Mesane Ameliyatı Olan Hastamız

9 Yorumlar
 1. Elmas diyor

  Iyi akşamlar. Babam 2019 eylül ayında rektum ca nedeniyle 2019 mayıs ayında ameliyat oldu kolostomi torbası takıldı.2 yil süren tedavini ardından babamda kanama oldu rektumda kitle tekrar etmiş 2021 matr ayında tekrar bir ameliyat oldu rektum tamamen çıkartılıp kolostomi kalıcı hale geldi kitle çıkartılırken mesane zarar görmüş sızıntı yaptı şu anda hastanede yatıyor mesanedeki yırtığın büyük olduğu mesanenin alınması gerektiği idrarın deri dışına verileceği söylendi babama yapay mesane uygun olurmu bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. blank
   Prof. Dr. Volkan Tuğcu diyor

   Merhabalar…
   Yapay mesane, çeşitli nedenlerden dolayı idrar kesesi alınan hastalar uygulanabilir. Ancak babanız için karar verebilmek için daha detaylı bilgilere ihtiyaç var. Daha detaylı bilgi için telefonla bana ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim…

 2. Tahsin Aktaş diyor

  Hocam merhabalar
  Babam 77 yaşında. Yüksek yayılımcı mesane Ca.
  Kasa riayet etmemiş. 13 doz Bcg aşısı oldu. Metastaz yok. Günde 30 kez falan idrara gidiyor. Yanma oluyor. Ardından idrara gidiyor. Gece gündüz böyle. Yaşam kalitesi bozuldu.
  Ayrıca 30 yıldır şeker hasrası. Hipertansiyon var. Alzaımer başlangıcı var. 77 yaşında. Yapay masane ameliyatı olabilir mi ? Olmalı mı ?

  1. blank
   Prof. Dr. Volkan Tuğcu diyor

   Geçmiş olsun. BCG ye bağlı mesane kapasitesi azalmış olabilir. Şikayetler muhtemelen bundandır.

 3. Barbaros diyor

  Hocam 48 yaşındayım. Sürekli gündüz gece en az 1 günde 20 kez idrara çıkıyorum. Hemeroidde var. Gaitayı yapamaz isem idrarıda kesik kesik yapıyorum. İdrar gaita bağlamında yoğun bir huzursuzluğum var. 20 yıldır rahatsızım. Sistit teşhisi ile bir dönem antibiyotik tedavisi aldım. Tedavi olumsuz. Sonrasında sistoskopi ile 2005 yılında kapalı ameliyat oldum. Doktorum ben bu durumu çözemedim diye açıkça söyledi. Bir sonuç alamadım. Su içmeye korkuyorum. Anında peş peşe idrara çıkarıyor ve çalışma hayatımı mahvediyor. İnternet araştırmam ile kendime intersitsyel sistit tanısını koydum😂 Kalitesiz bir yaşamım var. Ne yapabilirim. Çalan olduğumdan % olarak özür oranı nedir. Teşekkür ederim.

 4. Ümit coban diyor

  Hocam babam in mesanede 7 cm kitle olduğu tomografi sonucunda cıktı tur ameliyatında tamamını kazıyamadı ancak parca alınıp patalojiye gönderildi nasıl bir tedavi izlenmeli

  1. blank
   Prof. Dr. Volkan Tuğcu diyor

   Patoloji sonucu önemli. Kas tutulumu olup olmadığı, patoloji evrelemeye göre tedavi planlanır.

 5. Turan diyor

  Merhaba hocam mesane boynunda yüksek riksli tümör olduğundan ve mesane kas dokusuna sirayet ettiğinden mesanenin komple alınmasına karar verildi yapay mesane için uygun olmadığını cilde fistüllestirilerek dışarı alınması gerektiğini belirttiler yapay mesane için oluru varmıdır acaba

  1. blank
   Prof. Dr. Volkan Tuğcu diyor

   Yapay mesane her hasta için uygun olmayabilir. Mesane boynu veya üretrada kanser varsa uygun değildir.

Yorum Yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.