Prostat Kanseri

Prostat kanseri, erken evrede yakalandığında tedavi başarısı yüksek kanser türleri arasında yer almaktadır. Bu sayfada prostat kanseri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Prostat Kanserinin Ameliyatsız Tedavisi: Fokal Tedavi Nedir?

Prostat kanserinde HIFU tedavisi, son zamanlarda sıkça uygulanan bir fokal tedavi yöntemidir. Fokal tedavi, prostat bezinin tamamının değil sadece kanserli bölümün tedavi edilmesidir. Görüntüleme yöntemlerindeki ilerlemelerle birlikte,…
Daha fazla oku...

Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam Nasıldır?

Prostat kanseri ameliyatı sonrası cinsel yaşam, merak edilen bir konudur. Prostatın çok önemli sinirlerle komşuluğu vardır. Cinsellikle ilgili sinirler prostatın kenarından geçmektedir. Bu sinirler penise girer, penisin içindeki düz kas…
Daha fazla oku...

Prostat Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanserinin nedenleri nelerdir? Prostat kanseri neden olur? sorusu merak edilmektedir. Prostat kanseri, belli bir yaşın üzerindeki erkeklerde sık görülen bir sağlık sorunudur. Erkeklerde en sık görülen kanserdir. Erkeklerde kansere…
Daha fazla oku...

Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası Günlük Hayata Dönüş Ne Zaman Olur?

Prostat kanseri ameliyatı sonrası normal yaşama dönüş, uygulanan ameliyatın türüne, hastanın hastanede kalış süresine, sondanın ne kadar takılı kalacağına ve iyileşmenin ne kadar sürede olacağına  göre değişir. Erkeklerde en sık görülen…
Daha fazla oku...

Prostat Kanseri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Erken evrede tespit edilmez ise prostat bezi içinde giderek büyümeye devam eder. Bir süre sonra büyüyen kanser hücreleri prostat kabuğunun dışına çıkar ve komşu organları istila eder. Ayrıca kan dolaşımına karışarak başta kemikler olmak üzere akciğer, karaciğer gibi organlara yayılır. Lenf sıvısına karışarak da lenf bezlerine yayılır. Sonuç olarak prostat kanseri zamanında fark edilip tedavi edilmez ise vücuda yayılır.

Tedavisi hastalığın evresine yani vücuttaki yayılım durumuna bağlıdır. Hastalık prostat bezi içinde iken tespit edilirse, en iyi tedavi yöntemi prostatın çıkarılmasıdır. Buna prostatektomi ameliyatı denir. Eğer hastalık, tanı konduğu anda kemikler, akciğer gibi prostat dışındaki organlara sıçramışsa bu durumda hormon tedavisi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemleri kullanılır.

Hastanın yaşam süresi, hastalığın evresine, uygulanan tedavi yöntemine ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişir. Eğer hastalık prostat dışına çıkmadan erken evrede fark edilir ve uygun bir şekilde tedavi edilirse, hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür. Bu durumda hasta normal ömrünü yaşar. Ama hastalık geç fark edilir, zamanında tedavi edilmez ise ilerler, vücudun diğer yerlerine sıçrar. Bu durumda hastalığın tam tedavisi zorlaşır ve tam tedavi mümkün olmaz. Bu durumdaki hastanın yaşam süresi de daha kısadır.

Tamamı genetik değildir. Yani babasında ya da birinci derece akrabasında prostat kanseri olan bir kişide mutlaka prostat kanseri olacağı anlamına gelmez. Genetik olmayan kanser için en önemli risk faktörleri yaşlanma ve beslenme alışkanlığıdır. Genetik prostat kanserinin ise özellikleri şunlardır; aile geçmişinde 3 ya da daha fazla kişide prostat kanseri vardır, anne ya da baba tarafında önceki 3 kuşakta üç ya da daha fazla kişide görülmesi, prostat kanserinin aileden 2 kişide 55 yaşından önce görülmesi. Özetle, aile hikayesinde birinci derece akrabalardan ne kadar fazla sayıda kişide prostat kanseri varsa ve bu kişilerin yaşı ne kadar genç ise (60 yaşından küçük) prostat kanseri görülme riski o kadar fazladır.

Eğer erken evrede anlaşılıp tedavi edilmez ise, hastalık prostat bezi içinde giderek büyümeye devam eder. Bir süre sonra büyüyen kanser hücreleri prostat kabuğunun dışına çıkar ve komşu organlara yayılır. Diğer taraftan kan dolaşımına karışarak kemik, akciğer ve karaciğer gibi uzak organlara da yayılır. Lenf dolaşımına karışarak da lenf bezlerine yayılır. Prostat bezi dışına çıkarak uzak organlara sıçramış olan prostat kanserine, metastatik prostat kanseri adı verilir.

Hastalık prostat bezi dışına çıkmadan tespit edilir ve uygun tedavi yapılırsa, hastalık tamamen tedavi edilebilir. Ancak hastalık ilerlerse tedavisi de zorlaşır ve tamamen tedavi edilemez hale gelir.

Erken evrede tespit edilir ve prostat çıkarılırsa, hastalık tekrarlamaz. Ancak bazen tanı konduğunda ve tedavi uygulandığı sırada, kan dolaşımında gözle görülmeyen kanser hücreleri bulunmaktadır. Bu hücreler daha sonra dokulara yerleşerek orada çoğalmaya başlar. Buna hastalığın tekrar etmesi ya da nüks denir.

Prostat ameliyatı açık, laparoskopik ve robotik cerrahi ile yapılabilir. Ameliyat süresi, ameliyatın hangi teknikle uygulandığına, prostat bezinin yapısına ve cerrahın deneyimine göre değişir. Ortalama süre 1.5-2 saat kadardır.

4. evrede prostat kanserinde hastalık, prostat kabuğu dışına taşmıştır. Meni kesesi, mesane boynu ve rektuma (kalın bağırsak) yayılmıştır. Ancak hastalık henüz lenf bezlerine ve kemiklere yayılmamıştır.

Hasta kendi psikolojisini bozarak cinsel isteksizliğe ve ereksiyon bozukluğuna neden olabilir. Ayrıca kanser nedeniyle uygulanan ameliyat ve hormon tedavileri de ereksiyon kaybına yol açabilir.

Hiçbir zaman bulaşıcı değildir. Kişinin partnerine ya da bir başka kişiye bulaşmaz. Nedeni tam belli olmasa da, yaşlanma, genetik yatkınlık ve beslenme alışkanlığı bilinen risk faktörleridir.