Mesane Kanseri

Mesane kanseri Genellikle 65 yaş üzerindeki kişilerde; idrarda ağrısız kanama ile kendini belli eder, bilinen en önemli risk faktörü sigaradır. Bu sayfada mesane kanseri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yapay (Bağırsak) Mesane Nedir?

Yapay (bağırsak) mesane, bağırsakların bir kese haline getirilmesiyle yapılan yeni idrar kesesidir. Mesane kanseri, mesane duvarı içerisindeki hücrelerde anormal büyüme olması şeklinde gelişen bir kanser türüdür. Bu hücreler bazı…
Daha fazla oku...

Yapay Mesane Ameliyatı Nedir?

Yapay mesane ameliyatı, idrar torbası kanseri nedeniyle idrar kesesi çıkarılan hastalarda, bağırsaktan alınan bir parçadan küre şeklinde bir torbanın yapılması işlemidir. Yapay mesane, bağırsak mesane olarak da bilinir. Yapay mesane için…
Daha fazla oku...

Mesane Kanseri Ne Demek?

Mesane kanseri ne demek?  Nedenleri, belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Mesane kanseri, mesane yani idrar kesesinden köken alan bir kanserdir. Böbreklerin kanı süzmesi sonucu oluşan idrar, üreter adı verilen kanallarla…
Daha fazla oku...

Radikal Sistektomi Nedir? Neden Yapılır?

Radikal sistektomi nedir? Neden yapılır? gibi sorular merak edilebilir. Radikal sitektomi, mesanenin tamamının kanser dokusuyla birlikte çıkarılması işlemidir. Kasa geçmiş mesane kanserinin tedavisinde uygulanan bir tedavi yöntemidir.…
Daha fazla oku...

Mesane Kanseri Hakkında Sık Sorulan Sorular

En önemli belirtisi idrardan kan gelmesidir. Kanlı idrarın en önemli özelliği ağrısız olmasıdır. Kanlı idrar durumunda sistoskopi yapılması gerekir. Sistoskopi ışıklı bir kamera ile idrar keseninin içine bakılmasıdır. Mesanede kanser varsa sistoskopi sırasında görülür.

Hem erkeklerde ham de kadınlarda görülür. Erkeklerde daha sık görülür. Mesane kanserinin belirtileri her iki cinste de aynıdır. Mesane kanserinin en önemli belirtisi kadınlarda da erkeklerde de kanlı idrardır. Kanlı idrarın en önemli özelliği ağrısız olmasıdır. Bir kişinin idrarından kan geliyorsa, mutlaka sistoskopi yapılması gerekir. Sistoskopi ışıklı bir kamera ile idrar keseninin içine bakılmasıdır. Mesanede kanser varsa sistoskopi sırasında görülür.

Hastalık ne kadar erken evrede tespit edilirse tedavisi de o kadar kolay olur. Evre ilerledikçe tedavi de zorlaşır. Hastalık metastatik hale geldiyse, tamamen tedavi mümkün olmaz.

Geç fark edilir ya da tedavi edilmez ise, lenf bezleri, kemikler, karaciğer, akciğer gibi organlara yayılır. Mesane kanseri başka organlara yayıldıysa, hastalık metastatik mesane kanseri adını alır.

İdrarı depolamakla görevli idrar kesesi içerisindeki hücrelerin anormal bir şekilde çoğalmasıyla oluşan bir kanser türüdür. Sık görülen bir kanser türüdür. Bilinen en önemli risk faktörü sigara kullanımıdır.

Mesane kanseri ameliyatı hastalığın evresine göre değişir. Erken evrede, yani hastalık mesane duvarındaki kasları tutmadıysa kapalı TUR ameliyatı uygulanır. Bu ameliyatın süresi, kanserin büyüklüğüne göre değişir. 1 cm’lik bir tümör ya da 5 cm ya da daha büyük bir tümör de olabilir. Tümör büyüklüğü arttıkça, ameliyat süresi de uzar. TUR ameliyatı ortalama 30-60 dakika sürer. Eğer kanser nedeniyle mesanenin çıkarılması ameliyatına sistektomi denir. Bu büyük bir ameliyattır. Uygulanan tekniğe ve cerrahın deneyimine göre süre değişir. Ortalama süre 4-5 saat kadardır.

Mesane kanseri yüzeyel ve derin olmak üzere 2 gruptur. Eğer kanser, mesanedeki kas tabakasına ulaşmamışsa yüzeyel kanser, ulaşmışsa derin kanser olarak kabul edilir. Ayrıca tümörün birden fazla sayıda olması, 3 cm’den büyük olması, büyüme şekli gibi özellikler de iyi ya da kötü huylu olmada önemlidir.

Hastalık tedavi edilmez ise tehlikelidir. Mesane içinde büyümeye devam eder. Kan ve lenf dolaşımına karışarak akciğer, kemik ve karaciğer gibi organlara sıçrar.

Bu hastalığın evresine bağlıdır. Evre, kanserin vücuttaki yaygınlık derecesidir. Evre yükseldikçe yaşam süresi kısalır.

Her yaşta görülebilir. Ancak daha çok 60 yaş ve üstü kişilerde daha sık görülür.

Mesane maling neoplazmı, mesane kanseri demektir. Neoplazm, tümör ya da kanserin bir diğer adıdır. Malign tıp dilinde kötü anlamına gelir. Mesane maling neoplazmmetastaz yapma özelliğine sahiptir.

Mesanede kitle dendiğinde anlaşılan mesane kanseridir. Mesane kanseri nedeni tam bilinmez. Ancak sigara kullanmak bilinen en güçlü risk faktörüdür.

Nasıl yardımcı olabilirim? Mesajınızı yazın.