Prostat Kanseri-

Prostat kanseri, erklerde oldukça sık görülen bir kanser türüdür. Prostat kanserinin tedavisi hastalığın evresine bağlı olarak değişir. Kanserin prostat içine sınırlı olduğu hastalarda en sık uygulanan ameliyat yöntemi robotik prostat ameliyatıdır.  

Prostat erkeklerde bulunan yaklaşık kestane büyüklüğünde bir organdır. Meninin akışkanlığına neden olan bir madde üretir. Prostat kanseri prostattaki bazı hücrelerin kontrol edilemeyen çoğalmasıdır. 70 yaşın üzerindeki erkeklerin yaklaşık yarısında prostat kanseri bulunur. Bir erkeğin hayatı boyunca prostat kanserine yakalanma ihtimali yaklaşık olarak %15-17’dir.

Prostat kanserinin tedavisi hastalığın evresine bağlı olarak değişir. Kanserin prostat içine sınırlı olduğu hastalarda cerrahi tedavi yani radikal prostatektomi ameliyatı mevcut tedavi yöntemleri arasında en etkili olanı ve en çok tercih edilenidir. Bu ameliyatta prostat tümüyle çıkartılır ve prostat çıktıktan sonra mesane boynu ile idrar kanalı ucu karşı karşıya getirilerek dikilir. Radikal prostatektomi ameliyatı açık, laporoskopik ve robotik olmak üzere üç farklı yöntemle yapılabilir. Açık radikal prostatektomi ameliyatında kesi yeri daha büyüktür, dolayısıyla yara yerinin iyileşmesi daha uzun sürer, hasta daha uzun süre hastanede yatar ve yara yeri enfeksiyonu riski daha fazladır. Robotik radikal prostatektomi ameliyatında ise kesiler çok küçük olmakta ve böylece hastalar daha çabuk iyileşmektedir. Robotik radikal prostatektomi ameliyatında önce hastanın karın boşluğu karbondioksit gazı ile şişirilir. Daha sonra karın cildine her biri yaklaşık 1 cm büyüklüğünde olan 3 ya da 4 küçük kesi yapılar ve buradan karın içine yerleştirilen kamera ve robot kolları ile ameliyat gerçekleştirilir. Cerrah ameliyat odasında bulunan ve konsol adı verilen yere oturarak 540 derece dönebilme özelliği olan ve çok dar alanlarda insan elinin yapamayacağı manevralar yapma özelliğine sahip robotun kollarını kontrol ederek ameliyatı gerçekleştirir.

Robotik radikal prostatektominin başlıca avantajları; hastanın karnında büyük bir ameliyat yarasının olmaması, ameliyat sonrası iyileşme süresinin daha kısa, günlük yaşantıya dönüşün daha hızlı ve kolay olması, daha iyi bir kanser kontrolü sağlaması, ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı duyulması ve idrar kontrolünün daha çabuk olmasıdır.

Yorumlar (1)

Şenol Usta

Şenol Usta

Araştırmalarımdan sonra size gelip Robotik Prostat Kanser ameliyatı olduğum için çok memnunum. Başta size ve ameliyat ekibinize ayrıca 4 gün boyunca hastanede yattığım sürede gösterilen ilgi ve alaka nedeniyle de hastane personelinize teşekkür ederim. Tüm ekibiniz ile size ve Ailenize sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim.